יום רביעי, 18 ביוני 2014

עוד על חיידקים בצוף פרחיםחיידקים נמצאים במקומות הבלתי צפויים ביותר. למשל, צוף של פרחים מאכלס מגוון גדול של מיני חיידקים.  יותר מכך, הרכב מיני החיידקים בצוף  שונה בין מיני צמחים שונים, ורבים מהחיידקים ייחודיים לסביבת החיים של הצוף (כפי שמתואר בפוסט קודם).  מעניין להבין מה קובע את מבנה חברת החיידקים בצוף. האם הרכב המינים נקבע באקראי? האם הוא מושפע מהרכב הצוף? או מתנאי הסביבה שבהם גדלים הצמחים?
צוות חוקרים מהחוג לביולוגיה וסביבה (מיכל סמוני-בלנק, פרופ' עדו יצחקי, סיון לביאד, ד"ר אבי בר-מסדה, ד"ר יורם גרשמן וד"ר מלכה הלפרן) בדקו את השאלה הזו עבור צמחים ממין אחד – העירית הגדולה. החוקרים אספו דגימות צוף מצמחי עירית מארבעה אתרים בארץ, מהגולן ועד צפון הנגב, גידלו את החיידקים מהצוף במעבדה וזיהו כ 70 מינים בשיטות גנטיות.   


דיגום חיידקים בצוף של פרחי עירית. התמונות מתוך המאמר: http://www.plosone.org/article/fetchObject.action?uri=info:doi/10.1371/journal.pone.0099107&representation=PDF


אחרי שקבעו את הרכב מיני החיידקים בכל אחת מדגימות הצוף, מצאו החוקרים שדגימות שנאספו מאותו אתר הכילו לרוב גם חברות חיידקים דומות. לעומת זאת, דגימות מאתרים קרובים גאוגרפית, אבל שונים בתנאי הסביבה (למשל הבשן מול צפון הגולן) הראו הבדלים גדולים במבנה חברת החיידקים בצוף.

נראה, אם כך, שהחיידקים בצוף רגישים לתנאי סביבה כמו משקעים, טמפרטורה או רום. הבדלים בתנאי הסביבה בין אתרים יכולים להשפיע על יכולתם של החיידקים לשרוד ולהתרבות בצוף של פרחי העירית. ייתכן גם, שחיידקי הצוף עוברים בין צמחי עירית הגדלים באותו האתר, מה שיכול להסביר את הדמיון במבנה החברה בין צמחים בתוך כל אחד מהאתרים. רמז לכך נמצא במחקר: על גופו של הפשפש רכנף העירית, מזיק הניזון מהתפרחות, נמצא הרכב חיידקים דומה לזה שבצוף.  הפשפש יכול להעביר את החיידקים בין תפרחות של צמחי עירית שונים בזמן שהוא מוצץ את נוזלי הצמח.

פשפשי רכנף העירית מחדירים את גפי הפה למציצה מתוך פרחי עירית המכוסים בכילה


המחקר התפרסם לאחרונה כמאמר בכתב העת PLOSOne.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה