יום שלישי, 23 בספטמבר 2014

רימון לחג
המזיק: פרפר כחליל הרימון

פרי הרימון מבוקש מאוד לקראת ראש השנה. גם בשאר עונות השנה, הפרי הטעים והבריא הזה משווק בהצלחה בארץ ובחו"ל ומהווה ענף חקלאי חשוב. אבל, כמו כל גידול חקלאי, גם הרימון נתקף על ידי מזיקים. המזיק העיקרי הוא פרפר כחליל הרימון (בתמונה למעלה) שמטיל ביצים על הפרי (בתמונה למטה).

ביצת הכחליל (מסומנת בחץ) שהוטלה על גבי רימון. צילומים:צוות המחקר.


הזחלים שבוקעים מהביצים נוברים בפירות ופוגעים בהם. בנוסף, חומרי ההדברה ששימשו עד עכשיו להדברת הכחליל יוצאים בהדרגה משימוש, מפני שהם מסוכנים לאדם ולסביבה.     
מחקר שנערך בחוג לביולוגיה וסביבה מחפש פתרון חליפי לבעיית כחליל הרימון. המחקר נערך על ידי בוגרת החוג מרים קישינבסקי, ד"ר אלעד חיל וד"ר תמר קיסר, וממומן על ידי המשרד להגנת הסביבה. מטרת הפרויקט היא למשוך למטעים צרעות טפיליות, שיתקפו את פרפרי הכחליל ויצמצמו את האוכלוסיות שלהם (בתמונה למטה). לשם כך החוקרים שותלים צמחים שיספקו מזון ומחסה חליפי לצרעות בשולי המטעים. מדי חודש הם דוגמים צרעות מהצמחים, ממיינים ומזהים אותן. האתגר הבא הוא לגלות מיהם טפילי הכחלילים, מתוך מאות מיני הצרעות שנאספו.

צרעה טפילית ממשפחת הטריכוגרמה מטילה בתוך ביצה של כחליל הרימון, בצילום מתחת למיקרוסקופ.


רוב הצרעות הטפיליות שנאספות במטעים זעירות מאוד – באורך מילימטר או פחות. מרתק לראות את מגוון הצורות והצבעים של היצורים הזעירים האלה מתחת למיקרוסקופ (כמה תמונות מופיעות למטה). מי מהם הוא ה"פתרון הירוק" לכחליל הרימון?

שנה טובה!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה